CCTV “Close Circuit TeleVision” ingilizce sözcüklerin baş harflerinin birleştirilmesiyle oluşan bir kelimedir. Türkçe anlamı Kapalı Devre Televizyon Sistemi’dir.
Bilindiği üzere Televizyon sistemleri belirli bir merkezden alınan ses ve görüntü sinyalinin çeşitli alıcı çeşitleri ile birçok kişiye aktarılmasıdır. CCTV bu sistemden farklı olarak izleme yapılacak olan bölgelere yerleştirilen kameralardan alınan görüntülerin lokal bir bölgede, herkes tarafından erişimin olmadığı sadece yetkili kişilerin izlemesine izin veren bir sistemdir.
Güvenlik Kamera Sistemleri Kullanım Alanları
Daha çok güvenlik amaçlı kullanılan sistemin en çok kamu kurumlarında, bankalarda, büyük fabrikalarda, hastaneler ve mağazalarda kullanılabilmektedir. Kullanım alanlarını sınırlandırmak pek doğru olmaz. Çünkü, güvenliğinizi gerektiren her alanda kullanabilirsiniz. Örneğin; evinizde, çocuklarınızın bakıcılarını kontrol etmek amacıyla bile kullanabilirsiniz. Ya da büyük bir bahçeniz var, güvenlik ve kontrol amaçlı kullanabilirsiniz.
Bu sayede birçok işlenebilecek suçlar için de fazlasıyla caydırıcı özelliğe sahip. Son zamanlarda CCTV sistemleri eğitim amaçlı da kullanılmaktadır. Başlıca kullanım alanlarını şöyle sıralayabiliriz.
  • Kişilerin ev güvenliklerini sağlaması amacıyla,
  • Şehir izleme sistemlerinde kullanılır. Bu sistem günümüz de “Mobese” diye bilinmektedir.Mobese sistemlerin de yüzlerce kamera bulunabilmektedir. Böylelikle köprü, yol ve kavşaklarda trafik durumunu izleyip, kayıt altına alabiliriz.
  • İşverenlerin işyerlerini,çalışma ortamını ve çalışanlarını izleyebilmesi,
  • Gizli kamera olarak kullanılması,
  • Arabalarda veya toplu taşıma araçlarında yolcuları kayıt etmek ve sürüş güvenliğini sağlamak amacıyla,
  • Tiyatro, stadyum, konser alanı gibi alanlarda gösterinin herkes tarafından izlenilebilmesi için kullanılır,
  • Infrared aydınlatma ile karanlıkta insan gözünün görmediği görüntü yakalayabilmesinden dolayı kullanılır.
Günümüzde CCTV teknolojisi o kadar gelişmiştir ki birçok teknolojiyle görüntüyü merkeze iletebilmek mümkündür. CCTV teknolojileri Analog, HD-SDI, IP ve Wi-fi olmak üzere başlıca birçok alana ayrılmıştır.
CCTV birçok alana ayrıldığı için günümüzde bazı firmalar tarafından kullanıcıların aleyhine kötü uygulamalar gerçekleştirmişlerdir. Bu gerçekleştirilen kötü uygulamalar kullanıcıları olumsuz yönde etkilemiştir. Örneğin kameranın kayıt etmemesi, kullanıcıların uzaktan izleme yapamaması, yapılan sistemlerin 1-2 sene içerisinde off durumuna düşmesi, kalitesiz malzeme kullanılarak verim alınamaması vb. Emiray Elektrik Elektronik olarak bu tür sorunları aşmak için kurulduk. Kadromuzda bulunan tecrübeli personelimizle size çözüm üretmek ve projelerinizi değerlendirmek için bizimle iletişime geçin.
TOP
Merhaba, Nasıl Yardımcı Olabiliriz?