Günümüzde personel takibi ve kontrollü giriş çıkış uygulamaları artık önem kazanmaya başlamıştır. Gittikçe kalabalıklaşan ve her personelin firmada/fabrikada her bölüme girmesinin sakınca doğuracağı durumlarda kartlı geçiş veya parmak izli kontrol sistemleri kullanımı gerekmektedir. Günümüzde Kampüsler, Teknoparklar, Fabrika ve üretim tesisleri, Hastaneler, Resmi kurumlar, Askeri tesisler, Stadyumlar, Üyelik sistemi ile çalışan işletmeler güvenlik ve analiz yapmak için kartlı geçiş sistemlerine dayalı yazılım türevlerini kullanmak zorunda kalmışlardır.
Kartlı geçiş veya parmak izli kontrol sistemleri, bağımsız geçiş kontrol ürünleri ve pc üzerinden kontrol edilebilen geçiş kontrol ürünleri olarak iki ana gruba ayrılır.
Kartlı geçiş sistemleri profesyonel bilgi ve birikim isteyen bir iştir. Bazı firmalar bu tarz sistemleri kurabileceğini ileri sürmekte ancak yanlış ürün tercih edilmesi, tesisat ve kablolamada yapılan yanlışlıklar sistemin sorunlu bir şekilde çalışmasına yol açmaktadır. Örneğin kurulmuş ve çalışan bir sistemin 15-30 günde bir de olsa kilitlenerek kapı açma hareketini gerçekleştirememesi. Kartlı geçiş sistemi uygulanan bölgelerde manuel kapı açma sistemleri söküldüğü için bu tarz bir hata oluştuğunda kullanıcılar çok mağdur durumlarda kalabilmektedirler.
İkinci bir konu kartlı geçişlerde kullanılan yazılımlardır. Tüketicinin yanlış bilgilendirilmesi sonucu piyasada çok ucuza satılan kartlı geçiş kontrol sistemleri yüksek fiyatlara satılmakta bunun yanlış bir seçim olduğunu tüketici uzun zaman sonra anlayabilmektedir. Genelde ücretsiz yazılım mantığı ile piyasada satılan düşük kapasitede ve amatör veri tabanları kullanan yazılımlar hatta veri tabanından yoksun birçok ürün vardır. Bu da uzun vadede kullanılması ve bilgilerin saklanması göz önünde bulundurulması düşünülen bir kartlı geçiş sistemine yapılan yatırımın boş yere yapıldığını ortaya koymaktadır.
Bir kartlı geçiş sistemi alırken kullandığı veri tabanı sistemini mutlaka araştırın. Kartlı geçiş projeleriniz için lütfen firmamızla irtibata geçiniz.
TOP
Merhaba, Nasıl Yardımcı Olabiliriz?